neděle 12. února 2017

Bigodi Swamp Walk - guerézy a turakové

Dnes jsme absolvovali odložený Swamp Walk. Po snídani (k ekteré jsem dostal sýr!) jsme se rozloučili s Kibale Forest Campem a vyjeli. Jen kousek od campu, ve vsi Bigodi, je výchoziště stezky. Jsou tam dva shopy, záchodky a krámek s pitím. Náš ranger se jmenoval David a šla s námi také prsatá dívčina jménem Kate, která se zaučuje na rangera, Celá atrakce je v režii místní komunity, stejně jako včerejší cultural walk.
Šli jsme asi tříhodinový okruh kolem bažiny. Bažina je zarostlá papyrem, který vytváří neproniknutelné houští. Na okrajích bažiny rostou stromy obydlené opicemi. Občas tam dokonce zavítají šimpanzi z pralesa, pobudou pár dní a zase zmizí.
Prales kolem bažiny je jiný než Kibale. Roste tu hodě vlhkomilných rostlin a také palmy, které připomínají datlové.

Stezka vedla na kraji lesa, na rozhraní plantáží a také přes bažinu. Na vlhčích místech je dřevěný rošt. Teď v období sucha by snad ani nebyl nutný.
Ještě před vstupem do bažiny jsme viděli velké modré turaky, nádherné ptáky s modrým a žlutým peřím. Místní lidé jim říkají lipstick bird, protože mají na špičce žlutého zobáku červenou "rtěnku".
Na začátku stezky bažinou jsme zastihli skupinku gueréz červenohlavých- Red colobus monkey.

Dozvěděli jsme se, že colobus pochází z řečtiny a znamená "chybějící" - protože guerézy mají na rukou jen čtyři prsty. Proto jsou oblíbenou kořistí šimpanzů - když spadnou ze stromu, šimpanzí samci je snadno uloví.
Prý mají propracovanou taktiku, samice guerézy splaší a samci číhají na zemi.
V papyrech jsme pozorovali dvojici veverek rudonohýchRed.legged sun squirrel. Byly naprosto kouzelné a daly se krásně fotit.
Ani jsem netušil, že takové zvíře existuje, v mé knize Mammals of Africa je popsána jen veverka kapská.

Žádné komentáře:

Okomentovat