čtvrtek 16. února 2017

O pralese Bwindi

Prales Bwindi je vážně něco neskutečného. Podle Wikipedie tu roste přes 160 různých druhů stromů, celkem asi 1000 kvetoucích rostlin, 120 druhů savců, 348 druhů ptáků a 220 druhů motýlů.
Teprve při setkání s živým pralesem mi plně dochází, jak neskutečně bohatý ekosystém to je - a jak hrozně křehký a ohrožený. Pi putování pralesem jsme chvílemi viděli na odlesněné svahy s terasovitými políčky, která začínají  hned za hranicí národního parku. Jsou malebná a fotogenická, ale nemohou tam žít ani gorily, ani pralesní sloni, ani ptáci z lesa. Nebýt tvrdé ochrany, prales Bwindi by dnes už neexistoval. Cestou k lodgi jsme minuli jeden svah s nedávno vykáceným lesem. Ronald říkal, že ještě před pár lety tu byl deštný prales. Člověk se na to může stokrát dívat v televizi nebo si o tom číst, ale nokud to nevidí na vlastní oči, nepochopí to srdcem. Proto také jsem dnes tady v Ugandě.
Když jsem po návratu do lodge kontroloval trasu v Ipadu, zjistil jsem, že jsme za gorilami šli směrem k naší lodgi. Setkání s tlupou se uskutečnilo jen asi 800m od naší chaty. Jen za hřebenem, na který se teď dívám z terasy. Na druhé straně kopce.

Žádné komentáře:

Okomentovat