úterý 14. února 2017

Přesun do oblasti Ishasha a tabu Wagandů

Čekal nás 70 km dlouhý přesun národním parkem Queen Elizabeth do oblasti Ishasha. Kolem druhé odpoledne jsme dorazili do luxusní Ishasha Jungle Lodge. Tady nehrozí mytí v bush shover, ani suchý záchod splachovaný dřevěnými pilinami, ani spaní ve stanu. Máme prostornou chatu, pravda s plátěnými stěnami a rákosovou střechou, ale se sprchou, záchodem a bidetem. Víc pohodlí, než potřebujeme. Kuchyně je tu výtečná, k večeři jsem měl kozí maso s brambory.

Agama černokrká (Uganda Blue-headed Tree Agama)
Ronald říkal, že kozí maso nesmrdí kozinou, protože je počlivě stahují a kůže nikdy nepřijde do styku s masem. Kozí maso je tu dražší než hovězí. U Wagandů je vepřové, kozí a kuřecí pro muže, hovězí pro ženy, skopové nejedí vůbec, to draze prodávají muslimům.Ronald říkal, že mají striktní tabu - muž nikdy nevstupuje do kuchyně. Když jde ke tchánovi, nikdy se nezouvá, protože kdyby měl díru v ponožce nebo kdyby mu smrděly nohy, měl by hroznou ostudu.
 Styky s rodiči jsou hodně striktní, muži mluví s tchánem, ale s tchýní se jen pozdraví. Totéž žena vůči rodičům manžela. Při návštěvách musí mít muž na sobě tradiční bílou tuniku, která zakryje, kdyby se nedopatřením vzrušil, a také ukryje případné nedostatky na postavě.

Žádné komentáře:

Okomentovat