sobota 4. února 2017

Co nás čeká v Ugandě

Do Ugandy jsem chtěl jet už jako kluk. Když jsem byl v první třídě inspirován Josefem Vágnerem jsem do notýsku psal knihu o tom, jak jako velký budou zoolog v zoo Praha a pojedu do Ugandy chytat zvířata. Samozřejmě jsem tam chtěl jet lodí a pak vlakem z Mombasy a lodí přes Viktoriino jezero. U toho jezera dnes večer přistaneme.
Když John Hannig Speke jako první běloch přišel do Ugandy, našel tu uprostřed Afriky mocné fungující království. O několik úrovní výš, než primitivní královstvíčka a a kmeny, které potkával cestou ze Zanzibaru přes Ujiji. Uganda měla území, panovníka, zemědělství a armádu. Lidé chotili oblečení a královo vojsko mělo střelné zbraně.
Uganda byla častým cílem cestovatelů pátrajících po pramenech Nilu. Prošel tu Cameron, Grant, Baker, Stanley. O hledání zdroje Nilu by se daly psát romány. Co jméno, to příběh.
Uganda je první z afrických návštěv, která slibuje zelenou zemi, deštné pralesy, řeky a jezera. Jsem hodně zvědavý, co nás čeká a co všechno uvidíme. Naplánoval jsem, co šlo. Z velkých parků neuvidíme jen Kidepo Valley na severu, Semliki a Rwenzori. Všechny ostatní parky máme v plánu: Mount Elgon, Murchison Falls, Kibale Forest. Queen Elizabeth, Bwindi Impenetrable is gorilami a Lake Mburo. Dvakrát překročíme rovník. Od jezera k horám, savanou k řece, deštnými pralesy a do džungle.

Žádné komentáře:

Okomentovat