úterý 7. února 2017

Soroti, Lira a Karuma Falls

Dnes jsme se přesouvali na západ. Ronald se rozhodl objet jezero Kyoga od severu - a byla to dobrá volba. Cesta byla vyasfaltovaná, dobře průjezdná, dalo se valit 80-100 km/h. Cestou jsme sledovali měnící se krajinu - chatrče domorodců, políčka, plantáže, bažiny, skalnaté kopje. Viděli jsme i jedno jezero.
V Soroti je veliká skála se stožárem a nějakými budovami. Tyčí se nad městem jako citadela.
na zdí pobíhal pestře zbarvený samec agamy osadní (Common agama, Red-headed agama nebo Rainbow agama)
Poobědvali jsme v Liře, Dal jsem si avokádo vo octě s cibulí - úprava podobná tlačence - a hovězí guláš s plackou čapátí.
 U jedné z vesnic probíhal trh. Byl to neuvěřitelný mumraj.
 


Odpoledne jsem si zdříml v autě. Zastavili jsme nu vodopádů Karuma Falls. Hlídal tam voják s lehkým kulometem. Ronald říkal, že je to kvůli tomu, že Nil byl v minulosti hranicí mezi vládním územím a územím vzbouřenců Armády božího odporu Josepha Konyho.
Karuma Falls jsou úchvatné peřeje na Victoria Nilu. Jsou dlouhé snad 2 km a mají několik pěkných prahů. Musí být skvělé na rafting.
U vodopádu jsme viděli pár kočkodanů zelených - vervet monkey - a několik paviánů čakma.
Šel jsem si udělat pár fotek doprostřed mostu. Honza a Peter mi pak říkali, že kulometčík z toho nebyl nadšený a prý na mě s Ronaldem volali, abych se vrátil. Prý tam někde po proudu je nějaké vojenské tajemství, které ten voják střeží. Vůbec jsem je neslyšel, peřeje v Nilu dělaly hrozný kravál. Tak ještě že kulometčík zachoval klid.
Od vodopádů jsme jeli po hranici Karuma Reserve, která navazuje na NP Murchison Falls. Podél silnice začínal hustý les. Na kraji lesa byly vidět řady včelích úlů. Staví je tady, aby odradili slony od migrace ven z parku.

Žádné komentáře:

Okomentovat