pondělí 13. února 2017

Plavba pokračuje - prasata pralesní

Největším zážitkem během plavby pro mě byla prasata pralesní - hylošeři, anglicky Giant forest hog. Viděl jsem je tu poprvé v životě.A jsou to skuteční obři, kanci dosahují hmotnosti až 275 kg. Dnes jsme je pozorovali celkem čtyřikrát: jdou z lodi, dvakrát u Queen's Mile na North Kazinga Plains a pak večer na kališti pod naší chatkou. To jsem opravdu nečekal  - z knih Jaroslava Mareše jsem nabyl dojmu, že hylošer je zvíře tajemné, vzácné a vyskytuje se pouze v lesích.
Tohle je stádečko focené cestou zpět:
 

Je pravda, že houštiny v NP Queen Elizabeth jsou husté a neproniknutelné, ale opravdu jsem nečekal, že hylošera uvidím - a navíc nafotím, a to čtyřikrát v jednom dni!
Plavba se vážně hodně povedla. Cestou do lodge jsem byl už docela unavený. Povzbudilo mě sloní stádo, které přecházelo přs cestu.
Je pravda, že oproti NP Murchison Falls je Queen Elizabeth hustě zarostlý, hlavně v západní části. Na východě byl zase buš hodně vypálený. Vypalují tu starou trávu, aby s příchodem období dešťů mohla vyrašit nová, svěží zelená travička, která chutná antilopám.
Varan nilský odpočívá na stromě nad vodou

Ledňáček jižní africký (Pied Kingfisher) na akácii.
To všechno má ale za následek, že Queen Elizabeth vypadá prázdný. Teprve když jsme se projeli po kanálu, bylo vidět, kolik tu žije zvěře. A to jsme viděli jen maličký kousek kanálu!
Vlha bělohrdlá (White-throated bee eater)
Díky dvěma jezerům, kráterovým polím Katwe a panoramatu Rwenzori má Queen Elizabeth osobitou atmosféru. Jsem hodně zvědavý na zítřek, čekají nás šimpanzi v Kyambura Gorge a pak přesun do Ishashy, na samou hranici s Kongem.

Žádné komentáře:

Okomentovat